Collection: Chocolate

  • Ion - Sokofreta Chocolate Classic - 38g
    Ion - Sokofreta Chocolate Classic - 38g
    Exp. date: 17-02-2027
    Regular price
    0,80€  (21,05€ / kg)
    Sale price
    0,80€
    Regular price
    (21,05€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Ion - Mini Sokofreta Chocolate Classic - pack 210g
    Ion - Mini Sokofreta Chocolate Classic - pack 210g
    Exp. date: 11-05-2027
    Regular price
    4,90€  (23,33€ / kg)
    Sale price
    4,90€
    Regular price
    (23,33€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Ion - Derby - 38g
    Ion - Derby - 38g
    Exp. date: 17-02-2027
    Regular price
    0,95€  (25,00€ / kg)
    Sale price
    0,95€
    Regular price
    (25,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Lacta - Milk Chocolate - 85g
    Lacta - Milk Chocolate - 100g
    Exp. date: 02-03-2027
    Regular price
    3,25€  (38,24€ / kg)
    Sale price
    3,25€
    Regular price
    (38,24€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Giotis - Couverture Chocolate with 54% Cocoa (Kouvertoura) - 125g
    Giotis - Couverture Chocolate with 54% Cocoa (Kouvertoura) - 125g
    Regular price
    3,45€  (27,60€ / kg)
    Sale price
    3,45€
    Regular price
    (27,60€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
🔝 Back to Top

Shop Online Greek Products in the Netherlands

Greek companies have a massive and creative production of delicious chocolates. Some of them have a unique and distinctive flavor incomparable to others. Almost all of them are strongly linked to a Greek kid’s carefree days of childhood. Lacta, Ion, Sokofreta, Serenata are only four of the many brands that come in many flavors and variations.


The products of Bakaliko are available at competitive prices, and the products are delivered throughout the Netherlands (Amsterdam, Rotterdam, The Hague, Leiden, Eindhoven, Utrecht, Delft, Dordrecht, Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem, Apeldoorn, Zwolle, etc.) as well as to overseas destinations. You can find a wide selection of traditional Greek food at our online Greek food store, which offers a wide selection of Greek foods. The Bakaliko Group operates both its own fleet of refrigerated trucks and also works with several trusted partners to deliver Greek products to our customers. In order to provide you with the best quality Greek products available in the market today, along with the best customer service, is our mission.