Collection: Wines
-
Kir Yianni - Paranga (White Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 12,85€  (17,13€ / L)
- Sale price
- 12,85€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(17,13€ / L)Out of Stock -
Malamatina - Retsina - 500ml
- Regular price
- 4,50€  (5,11€ / L)
- Sale price
- 4,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(5,11€ / L)Out of Stock -
Kir Yianni - Paranga (Dry Red Wine) - 750ml
-15%- Regular price
- 11,26€  (15,01€ / L)
- Sale price
- 11,26€
- Regular price
-
13,25€ - Unit price
- per
(15,01€ / L)Out of Stock -
Kechris - Retsina Kechribari - 500ml
- Regular price
- 6,95€  (13,90€ / L)
- Sale price
- 6,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(13,90€ / L)Out of Stock -
Alpha Estate - Axia Red (Syrah, Xinomavro) - 750ml
- Regular price
- 13,00€  (17,33€ / L)
- Sale price
- 13,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(17,33€ / L)Out of Stock -
Boutari - Moschofilero (Dry White Wine) - 750ml
- Regular price
- 11,95€  (15,93€ / L)
- Sale price
- 11,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(15,93€ / L)Out of Stock -
Kir Yianni - Akakies (Dry Rose Wine) - 750ml
- Regular price
- 13,35€  (17,80€ / L)
- Sale price
- 13,35€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(17,80€ / L)Out of Stock -
Zacharias - Malagouzia White Dry Wine - 750ml
- Regular price
- 12,50€  (16,67€ / L)
- Sale price
- 12,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(16,67€ / L)Out of Stock -
Domaine Costa Lazaridi - Malagouzia (Dry White Wine) - 750ml
- Regular price
- 22,00€  (29,33€ / L)
- Sale price
- 22,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(29,33€ / L)Out of Stock -
Gerovassiliou Estate - Malagouzia (White Wine) - 750ml
- Regular price
- 24,00€  (32,00€ / L)
- Sale price
- 24,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(32,00€ / L)Out of Stock -
Domaine Costa Lazaridi - Amethystos Red (Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 19,50€  (26,00€ / L)
- Sale price
- 19,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(26,00€ / L)Out of Stock -
Semeli - Oreinos Helios (Dry White Wine) - 750ml
- Regular price
- 11,00€  (14,67€ / L)
- Sale price
- 11,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(14,67€ / L)Out of Stock -
Domaine Costa Lazaridi - Amethystos White (Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 18,50€  (24,67€ / L)
- Sale price
- 18,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(24,67€ / L)Out of Stock -
Ploes - Chardonnay, Assyrtiko (Dry White Wine) - 750ml
- Regular price
- 10,25€  (13,67€ / L)
- Sale price
- 10,25€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(13,67€ / L)Out of Stock -
Loukatos - Mavrodaphne (Red Sweet Wine) - 750ml
- Regular price
- 9,95€  (13,27€ / L)
- Sale price
- 9,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(13,27€ / L)Out of Stock -
Lafkiotis Wines - Kleoni Red Semi-Sweet (Imiglikos) - 750ml
- Regular price
- 6,50€  (8,67€ / L)
- Sale price
- 6,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(8,67€ / L)Out of Stock -
Ploes - Cabernet Sauvignon, Merlot (Dry Red Wine) - 750ml
- Regular price
- 10,25€  (13,67€ / L)
- Sale price
- 10,25€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(13,67€ / L)Out of Stock -
Alpha Estate - Xinomavro Reserve (Red Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 29,00€  (38,67€ / L)
- Sale price
- 29,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(38,67€ / L)Out of Stock -
Semeli - Feast (Giorti) Red Dry Wine - 750ml
- Regular price
- 9,25€  (12,33€ / L)
- Sale price
- 9,25€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(12,33€ / L)Out of Stock -
Palivos - Stone Hills (PGI) Peloponnese - 750ml
- Regular price
- 14,95€  (19,93€ / L)
- Sale price
- 14,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(19,93€ / L)Out of Stock -
Lafkiotis Wines - Nemea (Dry Red Wine) - 750ml
- Regular price
- 7,00€  (9,33€ / L)
- Sale price
- 7,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(9,33€ / L)Out of Stock -
Lafkiotis Wines - Kleoni White Semi Sweet (Imiglikos) - 750ml
- Regular price
- 6,85€  (9,13€ / L)
- Sale price
- 6,85€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(9,13€ / L)Out of Stock -
Domaine Costa Lazaridi - Amethystos Rosé (Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 19,00€  (25,33€ / L)
- Sale price
- 19,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(25,33€ / L)Out of Stock -
Ploes - Sauvignon Blanc, Moscato (Dry White Wine) - 750ml
- Regular price
- 10,25€  (13,67€ / L)
- Sale price
- 10,25€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(13,67€ / L)Out of Stock -
Domaine Costa Lazaridi - Chateau Julia | Chardonnay (White Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 19,00€  (25,33€ / L)
- Sale price
- 19,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(25,33€ / L)Out of Stock -
Alpha Estate - Erythros (Syrah, Xinomavro, Merlot) - 750ml
- Regular price
- 29,50€  (39,33€ / L)
- Sale price
- 29,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(39,33€ / L)Out of Stock -
Ploes - Rose Merlot,Cabernet Sauvignon (Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 10,25€  (13,67€ / L)
- Sale price
- 10,25€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(13,67€ / L)Out of Stock -
Lafkiotis Wines - Kleoni Red Dry Wine - 750ml
- Regular price
- 6,95€  (9,27€ / L)
- Sale price
- 6,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(9,27€ / L)Out of Stock -
Lafkiotis Wines - Kleoni (Dry Rose Wine) - 750ml
- Regular price
- 6,70€  (8,93€ / L)
- Sale price
- 6,70€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(8,93€ / L)Out of Stock -
Domaine Costa Lazaridi - Chateau Julia | Merlot (Red Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 26,50€  (35,33€ / L)
- Sale price
- 26,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(35,33€ / L)Out of Stock -
Lafkiotis Wines - Kleoni White Dry Wine - 750ml
- Regular price
- 6,70€  (8,93€ / L)
- Sale price
- 6,70€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(8,93€ / L)Out of Stock -
Palivos - La Vie en Rose (PGI) - 750ml
- Regular price
- 12,95€  (17,27€ / L)
- Sale price
- 12,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(17,27€ / L)Out of Stock -
Terre Grec - Red Semi Sweet Wine PGI Tyrnavos (Imiglikos) - 750ml
- Regular price
- 7,95€  (10,60€ / L)
- Sale price
- 7,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(10,60€ / L)Out of Stock -
Terre Grec - Red Dry Wine (Muscat/Syrah/Merlot) PGI Tyrnavos - 750ml
- Regular price
- 7,95€  (10,60€ / L)
- Sale price
- 7,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(10,60€ / L)Out of Stock -
Alpha Estate - Chardonnay Single Block ''Tramonto'' - 750ml
- Regular price
- 29,95€  (39,93€ / L)
- Sale price
- 29,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(39,93€ / L)Out of Stock -
Lykos Winery - Ageli Assyrtiko White Dry Wine (P.G.I. Evia) - 750ml
-15%- Regular price
- 14,41€  (19,21€ / L)
- Sale price
- 14,41€
- Regular price
-
16,95€ - Unit price
- per
(19,21€ / L)Out of Stock -
Avantis Estate - Historia Assyrtiko / Viognier PGI Evia (White Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 13,00€  (17,33€ / L)
- Sale price
- 13,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(17,33€ / L)Out of Stock -
Lykos Winery - Malagouzia White Dry Wine (P.G.I. Evia) - 750ml
- Regular price
- 13,95€  (18,60€ / L)
- Sale price
- 13,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(18,60€ / L)Out of Stock -
Mega Spileo - Cuvée III PGI Achaia (Red Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 15,25€  (20,33€ / L)
- Sale price
- 15,25€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(20,33€ / L)Out of Stock -
Lykos Winery - Gefira Rose Semi Dry Wine (P.G.I. Evia) - 750ml
- Regular price
- 9,00€  (12,00€ / L)
- Sale price
- 9,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(12,00€ / L)Out of Stock -
Alpha Estate - Omega | Malagouzia (White Sweet Wine) - 500ml
- Regular price
- 31,00€  (62,00€ / L)
- Sale price
- 31,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(62,00€ / L)Out of Stock -
Mega Spileo - Cuvée III Vintage (White Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 14,75€  (19,67€ / L)
- Sale price
- 14,75€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(19,67€ / L)Out of Stock -
Avantis Estate - Historia Grenache/Syrah/ Mavrokountoura (Red Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 12,50€  (16,67€ / L)
- Sale price
- 12,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(16,67€ / L)Out of Stock -
Kechris - Genesis (White Dry Wine) - 500ml
- Regular price
- 8,50€  (17,00€ / L)
- Sale price
- 8,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(17,00€ / L)Out of Stock -
SIM - Monemvasia Agrampeli (White Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 18,90€  (25,20€ / L)
- Sale price
- 18,90€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(25,20€ / L)Out of Stock -
SIM - Fokiano Kana (Rose Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 19,90€  (26,53€ / L)
- Sale price
- 19,90€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(26,53€ / L)Out of Stock -
Thopetra Estate - Cabernet Sauvignon/Syrah/Limniona PGI Meteora (Red Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 19,00€  (25,33€ / L)
- Sale price
- 19,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(25,33€ / L)Out of Stock -
Lykos Winery - Loup De La Nuit (Red Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 19,00€  (25,33€ / L)
- Sale price
- 19,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(25,33€ / L)Out of Stock -
Gatsinos Winery - Aniksiatiko Rose Semi Sweet Wine - 750ml
-15%- Regular price
- 12,75€  (17,00€ / L)
- Sale price
- 12,75€
- Regular price
-
15,00€ - Unit price
- per
(17,00€ / L)Out of Stock -
Avantis Estate - Lenga (Semi Dry White Wine) - 750ml
- Regular price
- 15,40€  (20,53€ / L)
- Sale price
- 15,40€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(20,53€ / L)Out of Stock -
Gatsinos Winery - Scala White Wine - 750ml
- Regular price
- 17,50€  (23,33€ / L)
- Sale price
- 17,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(23,33€ / L)Out of Stock -
M20 Winery - Sleeping Bear White Dry Wine - 750ml
- Regular price
- 13,75€  (18,33€ / L)
- Sale price
- 13,75€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(18,33€ / L)Out of Stock -
Gatsinos Winery - Kastraki Red Wine - 750ml
- Regular price
- 20,50€  (27,33€ / L)
- Sale price
- 20,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(27,33€ / L)Out of Stock -
Zervas Winery - Asproudi Orange Dry Wine - 750ml
- Regular price
- 17,40€  (23,20€ / L)
- Sale price
- 17,40€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(23,20€ / L)Out of Stock -
Avantis Estate - Lenga Pink (Rose Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 15,40€  (20,53€ / L)
- Sale price
- 15,40€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(20,53€ / L)Out of Stock -
Avantis Estate - Agios Chronos Viognier (Dry White Wine) - 750ml
- Regular price
- 19,95€  (26,60€ / L)
- Sale price
- 19,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(26,60€ / L)Out of Stock -
M20 Winery - Foxy Rose Dry Wine - 750ml
- Regular price
- 13,75€  (18,33€ / L)
- Sale price
- 13,75€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(18,33€ / L)Out of Stock -
Estate Tselepos - Amalia Brut Rose - 750ml
- Regular price
- 21,00€  (28,00€ / L)
- Sale price
- 21,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(28,00€ / L)Out of Stock -
Avantis Estate - Collection PGI Evia (Red Dry Wine) - 750ml
- Regular price
- 65,00€  (86,67€ / L)
- Sale price
- 65,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(86,67€ / L)Out of Stock -
Kamara Estate - Shadow Play White Dry Wine (PGI Thessaloniki) - 750ml
- Regular price
- 24,40€  (32,53€ / L)
- Sale price
- 24,40€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(32,53€ / L)Out of Stock -
Kamara Estate - Nimbus Russus Dry Red Wine (PGI Thessaloniki) - 750ml
- Regular price
- 24,40€  (32,53€ / L)
- Sale price
- 24,40€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(32,53€ / L)Out of Stock
Shop Online Greek Products in the Netherlands
This is an extended collection of dozens of wines originating in Greece. You can literally find the wine that suits you best, choosing between white, red and rose ones, dry, semi-sweet and sweet ones, a great number of varieties and their blends as well as a convenient range of prices. Discover the fascinating tastes of Greek winemaking and treat your friends with ambrosial Greek wines.
Products can be bought at Bakaliko at competitive prices, and the products can be delivered throughout the Netherlands (Amsterdam, Rotterdam, The Hague, Leiden, Eindhoven, Utrecht, Delft, Dordrecht, Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem, Apeldoorn, Zwolle, etc.). In our Greek food store, we have a big selection of Greek food. Our fleet of refrigerated trucks and our trusted partners both deliver Greek products to our customers. Our mission is to provide the best Greek products on the market, with the best customer service.
Skip to content