Collection: Honey & Spreads

  • Melodiko - Honey - 950g
    Melodiko - Honey - 950g
    Exp. date: 31-05-2028
    Regular price
    15,45€  (16,26€ / kg)
    Sale price
    15,45€
    Regular price
    (16,26€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Melodiko - Honey - 450g
    Melodiko - Honey - 450g
    Exp. date: 28-02-2027
    Regular price
    8,50€  (18,89€ / kg)
    Sale price
    8,50€
    Regular price
    (18,89€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Melodiko - Thyme Honey - 400g
    Melodiko - Thyme Honey - 400g
    Exp. date: 31-05-2027
    Regular price
    8,75€  (21,88€ / kg)
    Sale price
    8,75€
    Regular price
    (21,88€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Pavlidis - Merenda - 570g
    Pavlidis - Merenda - 570g
    Regular price
    7,25€  (12,72€ / kg)
    Sale price
    7,25€
    Regular price
    (12,72€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Olympos - Peanut Butter - 200g
    Olympos - Peanut Butter - 200g
    Exp. date: 08-12-2026
    Regular price
    2,90€  (14,50€ / kg)
    Sale price
    2,90€
    Regular price
    (14,50€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Olympos - Superspread Peanut Butter (Smooth) -350g
    Olympos - Superspread Peanut Butter (Smooth) -350g
    Exp. date: 06-04-2027
    Regular price
    4,05€  (11,57€ / kg)
    Sale price
    4,05€
    Regular price
    (11,57€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Olympos - Superspread Peanut Butter (Crunchy) -350g
    Olympos - Superspread Peanut Butter (Crunchy) -350g
    Exp. date: 11-04-2027
    Regular price
    3,00€  (8,57€ / kg)
    Sale price
    3,00€
    Regular price
    (8,57€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Olympos - 3 Nuts On 3 Seeds Butter - 200g
    Olympos - 3 Nuts On 3 Seeds Butter - 200g
    Exp. date: 09-11-2026
    Regular price
    4,25€  (21,25€ / kg)
    Sale price
    4,25€
    Regular price
    (21,25€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Filia Crete - Thyme Pine Honey - 500g
    Filia Crete - Thyme Pine Honey - 500g
    Regular price
    13,50€  (27,00€ / kg)
    Sale price
    13,50€
    Regular price
    (27,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
🔝 Back to Top

Shop Online Greek Products in the Netherlands

This is a collection of honey and spreads that are commonly used in Greece as breakfast or as dessert. Some of them, like jams of various flavors, can be added to yoghurt to give some extra sweetness and taste. You can purchase Merenda, Nucrema, Nut Butters and other nutritional and delectable sweet spreads.

At Bakaliko, products can be purchased at competitive prices, and the products can be delivered throughout the Netherlands (Amsterdam, Rotterdam, The Hague, Leiden, Eindhoven, Utrecht, Delft, Dordrecht, Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem, Apeldoorn, Zwolle, etc.). At our Greek food store, which carries a wide variety of Greek foods, you can find a variety of traditional Greek food. We deliver Greek products to our customers both through our own fleet of refrigerated trucks and through our trusted partners. With the best customer service and the best Greek products on the market, our mission is to provide you with the best Greek products available.