Collection: Pulses & Rice

  • Voion - Fine Lentils (Fakes Psiles) - 500g
    Voion - Fine Fakes (Lentils Psiles) - 500g
    Exp. date: 19-02-2028
    Regular price
    3,00€  (6,00€ / kg)
    Sale price
    3,00€
    Regular price
    (6,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Voion - Giant Beans (Gigantes) - 400g
    Voion - Giant Beans (Gigantes) - 400g
    Exp. date: 07-01-2029
    Regular price
    4,95€  (12,38€ / kg)
    Sale price
    4,95€
    Regular price
    (12,38€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Voion - Medium Grain Rice (Karolina) - 500g
    Voion - Medium Grain Rice (Karolina) - 500g
    Exp. date: 27-12-2028
    Regular price
    2,50€  (5,00€ / kg)
    Sale price
    2,50€
    Regular price
    (5,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Voion - Chickpeas (Revythia Xondra) - 500g
    Voion - Chickpeas (Revythia Xondra) - 500g
    Exp. date: 16-07-2028
    Regular price
    3,50€  (7,00€ / kg)
    Sale price
    3,50€
    Regular price
    (7,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Voion - Medium Beans (Fasolia) - 500g
    Voion - Medium Beans (Fasolia) - 500g
    Exp. date: 23-10-2026
    Regular price
    3,25€  (6,50€ / kg)
    Sale price
    3,25€
    Regular price
    (6,50€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Voion - Fava - 500g
    Voion - Fava - 500g
    Exp. date: 04-09-2027
    Regular price
    3,50€  (7,00€ / kg)
    Sale price
    3,50€
    Regular price
    (7,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Voion - Long Grain Rice (Nichaki) - 500g
    Voion - Long Grain Rice (Nichaki) - 500g
    Exp. date: 11-11-2026
    Regular price
    2,00€  (4,00€ / kg)
    Sale price
    2,00€
    Regular price
    (4,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Voion - Basmati Rice - 500g
    Voion - Basmati Rice - 500g
    Exp. date: 08-09-2027
    Regular price
    3,00€  (6,00€ / kg)
    Sale price
    3,00€
    Regular price
    (6,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Omega - Chickpeas Special (Revythia Xondra) - 500g
    Omega - Chickpeas (Revythia Xondra) - 500g
    Exp. date: 31-01-2027
    Regular price
    3,00€  (6,00€ / kg)
    Sale price
    3,00€
    Regular price
    (6,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Omega - Long Grain Rice (Nichaki) - 500g
    Omega - Long Grain Rice (Nichaki) - 500g
    Exp. date: 20-09-2027
    Regular price
    2,00€  (4,00€ / kg)
    Sale price
    2,00€
    Regular price
    (4,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Omega - Chickpeas (Revythia Xondra) - 500g
    Omega - Chickpeas Classic (Revythia Xondra) - 500g
    Exp. date: 31-01-2027
    Regular price
    3,50€  (7,00€ / kg)
    Sale price
    3,50€
    Regular price
    (7,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
🔝 Back to Top

Shop Online Greek Products in the Netherlands

Many kinds of rice and pulses are sold in every Greek supermarket and all of them are essential in any Greek household. Obtain the basic ingredients of gemista, cook your own delicious giant beans, remember your grandmother’s lentils (fakes) and enjoy your home-made fava, just like the way you used to order it in a Greek taverna.


Products can be bought at Bakaliko at competitive prices, and the products can be delivered throughout the Netherlands (Amsterdam, Rotterdam, The Hague, Leiden, Eindhoven, Utrecht, Delft, Dordrecht, Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem, Apeldoorn, Zwolle, etc.). In our Greek food store, we have a big selection of Greek food. Our fleet of refrigerated trucks and our trusted partners both deliver Greek products to our customers. Our mission is to provide the best Greek products on the market, with the best customer service.