Collection: Herbs & Spices

  • Thalassa Spices - Greek Oregano - 50g
    Thalassa Spices - Greek Oregano - 50g
    Exp. date: 30-12-2027
    Regular price
    3,30€  (66,00€ / kg)
    Sale price
    3,30€
    Regular price
    (66,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Kalas - Salt (Classic) - 400g
    Kalas - Salt (Classic) - 400g
    Exp. date: 10-11-2026
    Regular price
    2,40€  (6,00€ / kg)
    Sale price
    2,40€
    Regular price
    (6,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Thyme - 50g
    Thalassa Spices - Thyme - 50g
    Exp. date: 31-12-2026
    Regular price
    3,40€  (68,00€ / kg)
    Sale price
    3,40€
    Regular price
    (68,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Bay Leaves in a Jar (Fylla Dafnis) - 18g
    Thalassa Spices - Bay Leaves in a Jar (Fylla Dafnis) - 18g
    Exp. date: 30-12-2027
    Regular price
    3,30€  (220,00€ / kg)
    Sale price
    3,30€
    Regular price
    (220,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Chion - Salt Fine - 400g
    Chion - Salt Fine - 400g
    Regular price
    1,95€  (4,88€ / kg)
    Sale price
    1,95€
    Regular price
    (4,88€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Chios Mastiha Crystals - 10g
    Thalassa Spices - Chios Mastiha Crystals - 10g
    Exp. date: 30-12-2027
    Regular price
    6,75€  (675,00€ / kg)
    Sale price
    6,75€
    Regular price
    (675,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Spearmint (Diosmos) - 50g
    Thalassa Spices - Spearmint (Diosmos) - 50g
    Exp. date: 30-12-2027
    Regular price
    3,55€  (71,00€ / kg)
    Sale price
    3,55€
    Regular price
    (71,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Rosemary - 60g
    Thalassa Spices - Rosemary - 60g
    Exp. date: 30-12-2027
    Regular price
    3,75€  (62,50€ / kg)
    Sale price
    3,75€
    Regular price
    (62,50€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Piment Whole (Mpaxari) - 30g
    Thalassa Spices - Piment Whole (Mpaxari) - 30g
    Exp. date: 30-12-2026
    Regular price
    2,80€  (93,33€ / kg)
    Sale price
    2,80€
    Regular price
    (93,33€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Knorr - Extra Flavor of Vegetables - 147g
    Knorr - Extra Flavor of Vegetables - 147g
    Exp. date: 31-05-2027
    Regular price
    4,00€  (27,21€ / kg)
    Sale price
    4,00€
    Regular price
    (27,21€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Pork Seasoning - 60g
    Thalassa Spices - Pork Seasoning - 60g
    Exp. date: 30-12-2026
    Regular price
    2,59€  (43,17€ / kg)
    Sale price
    2,59€
    Regular price
    (43,17€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Feta Cheese Seasoning - 40g
    Thalassa Spices - Feta Cheese Seasoning - 40g
    Regular price
    2,55€  (63,75€ / kg)
    Sale price
    2,55€
    Regular price
    (63,75€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Clove Whole (Garyfallo) - 30g
    Thalassa Spices - Clove Whole (Garyfallo) - 30g
    Regular price
    3,00€  (100,00€ / kg)
    Sale price
    3,00€
    Regular price
    (100,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Knorr - Extra Flavor of Chicken - 88g
    Knorr - Extra Flavor of Chicken - 88g
    Regular price
    4,00€  (45,45€ / kg)
    Sale price
    4,00€
    Regular price
    (45,45€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Beef Stew Seasoning - 60g
    Thalassa Spices - Beef Stew Seasoning - 60g
    Exp. date: 30-12-2026
    Regular price
    2,55€  (42,50€ / kg)
    Sale price
    2,55€
    Regular price
    (42,50€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Fish & Seafood Seasoning - 50g
    Thalassa Spices - Fish & Seafood Seasoning - 50g
    Exp. date: 30-12-2026
    Regular price
    2,55€  (51,00€ / kg)
    Sale price
    2,55€
    Regular price
    (51,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Kagia - Clove Whole (Garyfallo) - 10g
    Kagia - Clove Whole (Garyfallo) - 10g
    -15%
    Exp. date: 31-12-2031
    Regular price
    1,28€  (128,00€ / kg)
    Sale price
    1,28€
    Regular price
    1,50€
    (128,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Spicy Seasoning - 50g
    Thalassa Spices - Spicy Seasoning - 50g
    Exp. date: 30-12-2026
    Regular price
    2,59€  (51,80€ / kg)
    Sale price
    2,59€
    Regular price
    (51,80€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Knorr - Extra Flavor of Beef - 132g
    Knorr - Extra Flavor of Beef - 132g
    Exp. date: 31-12-2026
    Regular price
    4,00€  (30,30€ / kg)
    Sale price
    4,00€
    Regular price
    (30,30€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Sto Chorafi - Sage (Faskomilo) - 25g
    Regular price
    3,95€  (158,00€ / kg)
    Sale price
    3,95€
    Regular price
    (158,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Sto Chorafi - Echinacea - 25g
    Regular price
    3,95€  (158,00€ / kg)
    Sale price
    3,95€
    Regular price
    (158,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Land's Treasure - Fine Salt - 500g
    Land's Treasure - Fine Salt - 500g
    Exp. date: 21-03-2028
    Regular price
    2,50€  (5,00€ / kg)
    Sale price
    2,50€
    Regular price
    (5,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Sto Chorafi - Tarragon (Estragkon) - 40g
    Regular price
    3,95€  (98,75€ / kg)
    Sale price
    3,95€
    Regular price
    (98,75€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
🔝 Back to Top

Shop Online Greek Products in the Netherlands

Greek cuisine is well known for its distinctive and intense aromas. This is due to the numerous herbs and spices used in almost any meal. In our Greek supermarket you can obtain any of the basic spices, like salt and pepper, but even the most complex ones that are hard to find, for example Greek mastiha and saffron, machleb. Our online shop also offers mixtures that can be used as seasonings in Greek recipes.


Bakaliko offers a variety of products at competitive prices, and its products are delivered to the main cities in the Netherlands (Amsterdam, Hague, Rotterdam, Leiden, Eindhoven, Utrecht, Delft, Dordrecht, Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem, Apeldoorn, Zwolle, etc.). At our online Greek food shop, you can find a wide selection of traditional Greek food. As well as our own fleet of Bakaliko refrigerated trucks, we also work with a variety of trusted partners to deliver Greek products. Our mission is to provide the best customer service available in the market today along with the highest quality Greek products.