Collection: Sweets
-
Giotis - Jelly Strawberry (Zele) - 200g
Exp. date: 30-01-2028- Regular price
- 2,65€  (13,25€ / kg)
- Sale price
- 2,65€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(13,25€ / kg)Out of Stock -
Giotis - Cacao Powder - 125g
Exp. date: 30-03-2028- Regular price
- 4,50€  (36,00€ / kg)
- Sale price
- 4,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(36,00€ / kg)Out of Stock -
Kandylas - Traditional 'Spoon Sweet' Sour Cherry (Vyssino) - 250g
Exp. date: 04-03-2027- Regular price
- 5,10€  (20,40€ / kg)
- Sale price
- 5,10€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(20,40€ / kg)Out of Stock -
Giotis - Jelly Cherry (Zele) - 200g
- Regular price
- 2,65€  (13,25€ / kg)
- Sale price
- 2,65€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(13,25€ / kg)Out of Stock -
Kandylas - Traditional 'Spoon Sweet' Fig (Syko) - 250g
Exp. date: 22-04-2028- Regular price
- 4,50€  (18,00€ / kg)
- Sale price
- 4,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(18,00€ / kg)Out of Stock -
Kandylas - Traditional 'Spoon Sweet' Cherry (Kerasi) - 250g
Exp. date: 24-01-2028- Regular price
- 4,50€  (18,00€ / kg)
- Sale price
- 4,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(18,00€ / kg)Out of Stock -
Giotis - Creme Caramel - 112g
Exp. date: 30-01-2027- Regular price
- 2,99€  (26,70€ / kg)
- Sale price
- 2,99€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(26,70€ / kg)Out of Stock -
Kandylas - Traditional 'Spoon Sweet' Bergamot (Pergamonto) - 250g
Exp. date: 15-09-2027- Regular price
- 4,75€  (19,00€ / kg)
- Sale price
- 4,75€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(19,00€ / kg)Out of Stock -
Kandylas - Traditional 'Spoon Sweet' Quince (Kydwni) - 250g
Exp. date: 15-09-2027- Regular price
- 5,10€  (20,40€ / kg)
- Sale price
- 5,10€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(20,40€ / kg)Out of Stock -
Giotis - Jelly Berries (Zele) - 200g
- Regular price
- 2,65€  (13,25€ / kg)
- Sale price
- 2,65€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(13,25€ / kg)Out of Stock -
Giotis - Jelly Banana (Zele) - 200g
Exp. date: 30-07-2027- Regular price
- 2,65€  (13,25€ / kg)
- Sale price
- 2,65€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(13,25€ / kg)Out of Stock -
Kandylas - Traditional 'Spoon Sweet' Bitter Orange (Nerantzi) - 250g
Exp. date: 15-09-2027- Regular price
- 4,75€  (19,00€ / kg)
- Sale price
- 4,75€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(19,00€ / kg)Out of Stock -
Giotis - Corn Cream Pudding Chocolate - 160g
Exp. date: 30-11-2026- Regular price
- 3,00€  (18,75€ / kg)
- Sale price
- 3,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(18,75€ / kg)Out of Stock -
Giotis - Corn Cream Pudding Vanilla - 160g
Exp. date: 30-10-2026- Regular price
- 3,00€  (18,75€ / kg)
- Sale price
- 3,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(18,75€ / kg)Out of Stock -
Chrisanthidis - Baklava - 580g
Exp. date: 13-02-2027- Regular price
- 9,95€  (17,16€ / kg)
- Sale price
- 9,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(17,16€ / kg)Out of Stock -
Chrisanthidis - Kataifi - 580g
Exp. date: 13-02-2027- Regular price
- 9,95€  (17,16€ / kg)
- Sale price
- 9,95€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(17,16€ / kg)Out of Stock -
Kandylas - Fig Jam (Syko) - 370g
Exp. date: 28-05-2028- Regular price
- 3,50€  (9,46€ / kg)
- Sale price
- 3,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(9,46€ / kg)Out of Stock -
Kandylas - Cherry Jam (Kerasi) - 370g
Exp. date: 22-09-2027- Regular price
- 4,50€  (12,16€ / kg)
- Sale price
- 4,50€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(12,16€ / kg)Out of Stock
Shop Online Greek Products in the Netherlands
An irresistible collection with plenty of traditional Greek sweets. You can order Greek "siropiasta" (meaning soaked in syrup), tsoureki plain or filled with chocolate, "spoon sweets" in many flavors. You can also use the Giotis company’s mixes for revani, cakes, jellies, panna cottas and even Greek "rizogalo" (rice pudding), and prepare yourself some fresh sweets or even birthday cakes at home.
With Bakaliko's wide selection, you will find products at the most competitive prices, and you will be able to order them for delivery in the main Dutch cities (Amsterdam, Hague, Rotterdam, Leiden, Eindhoven, Utrecht, Delft, Dordrecht, Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem, Apeldoorn, Zwolle, etc.). Our online Greek food shop provides a wide range of Greek food. It is not only our own fleet of Bakaliko refrigerated trucks that we use to deliver Greek products, but we also work with a variety of trusted partners. Our mission is to provide the highest quality Greek products and the best customer service available in the market today.
Skip to content