Collection: Baking Goods

  • Kanakis - Phyllo Dough Kroustas - 450g
    Kanakis - Phyllo Dough Kroustas - 450g
    Regular price
    5,50€  (12,22€ / kg)
    Sale price
    5,50€
    Regular price
    (12,22€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Havelas - Handmade Greek Fillo 'Zagorisio' - 750g
    Havelas - Handmade Greek Fillo 'Zagorisio' - 750g
    Regular price
    6,50€  (8,67€ / kg)
    Sale price
    6,50€
    Regular price
    (8,67€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Evoiki Zimi - Country Style Pastry Sheet (Choriatiko Fillo) - 500g
    Evoiki Zimi - Country Style Pastry Sheet (Choriatiko Fillo) - 500g
    Regular price
    5,25€  (10,50€ / kg)
    Sale price
    5,25€
    Regular price
    (10,50€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Giotis - Farina - 500g
    Giotis - Farina - 500g
    Exp. date: 30-11-2026
    Regular price
    2,00€  (4,00€ / kg)
    Sale price
    2,00€
    Regular price
    (4,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Giotis - Bechamel Sauce - 162g
    Giotis - Bechamel Sauce - 162g
    Exp. date: 30-07-2027
    Regular price
    2,95€  (18,21€ / kg)
    Sale price
    2,95€
    Regular price
    (18,21€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Myloi Ag. Georgiou - Simigdali Psilo (semolina fine) - 500g
    Myloi Ag. Georgiou - Simigdali Psilo (semolina fine) - 500g
    Exp. date: 31-07-2027
    Regular price
    2,00€  (4,00€ / kg)
    Sale price
    2,00€
    Regular price
    (4,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Giotis - Yeast / Magia stigmis / Gist - 24g (3x8g)
    Giotis - Yeast / Magia stigmis / Gist - 24g (3x8g)
    Exp. date: 25-01-2027
    Regular price
    2,00€  (833,33€ / kg)
    Sale price
    2,00€
    Regular price
    (833,33€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Giotis - All Purpose Flour - 1kg
    Giotis - All Purpose Flour - 1kg
    Exp. date: 30-11-2026
    Regular price
    2,75€  (2,75€ / kg)
    Sale price
    2,75€
    Regular price
    (2,75€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Myloi Ag. Georgiou - Simigdali Xondro (semolina thick) - 500g
    Myloi Ag. Georgiou - Simigdali Xondro (semolina thick) - 500g
    Exp. date: 31-12-2027
    Regular price
    2,00€  (4,00€ / kg)
    Sale price
    2,00€
    Regular price
    (4,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Giotis - Baking Powder - 60g (3x20g)
    Giotis - Baking Powder - 60g (3x20g)
    Exp. date: 30-04-2027
    Regular price
    0,95€  (15,83€ / kg)
    Sale price
    0,95€
    Regular price
    (15,83€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Manna - All-Purpose Flour - 1kg
    Manna - All-Purpose Flour - 1kg
    Regular price
    2,75€  (2,75€ / kg)
    Sale price
    2,75€
    Regular price
    (2,75€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Evoiki Zimi - Fillo Sfoliatas (Puff Pastry) - 700g
    Evoiki Zimi - Fillo Sfoliatas (Puff Pastry) - 700g
    Regular price
    6,75€  (9,64€ / kg)
    Sale price
    6,75€
    Regular price
    (9,64€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Manna - Golden Flour - 1kg
    Manna - Golden Flour - 1kg
    Regular price
    3,00€  (3,00€ / kg)
    Sale price
    3,00€
    Regular price
    (3,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Giotis - Corn Flour - 200g
    Giotis - Corn Flour - 200g
    Exp. date: 30-10-2026
    Regular price
    1,60€  (8,00€ / kg)
    Sale price
    1,60€
    Regular price
    (8,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Havelas - Kataifi Pastry Sheet - 500g
    Havelas - Kataifi Pastry Sheet - 500g
    Regular price
    6,00€  (12,00€ / kg)
    Sale price
    6,00€
    Regular price
    (12,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Giotis - Loukoumades Mix - 225g
    Giotis - Loukoumades Mix - 225g
    Exp. date: 30-07-2027
    Regular price
    2,65€  (11,78€ / kg)
    Sale price
    2,65€
    Regular price
    (11,78€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Thalassa Spices - Machleb Grated (Maxlepi) - 5g
    Thalassa Spices - Machleb Grated (Maxlepi) - 5g
    Exp. date: 30-12-2027
    Regular price
    2,35€  (470,00€ / kg)
    Sale price
    2,35€
    Regular price
    (470,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Giotis - Creme Patisserie Vanilla - 117g
    Giotis - Creme Patisserie Vanilla - 117g
    Exp. date: 28-02-2027
    Regular price
    2,50€  (21,37€ / kg)
    Sale price
    2,50€
    Regular price
    (21,37€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Manna - Caster Sugar (Zaxari Axni) - 400g
    Manna - Caster Sugar (Zaxari Axni) - 400g
    Exp. date: 02-08-2027
    Regular price
    2,00€  (5,00€ / kg)
    Sale price
    2,00€
    Regular price
    (5,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Manna - Corn Flour (Kalampokalevro) - 500g
    Manna - Corn Flour (Kalampokalevro) - 500g
    Exp. date: 03-12-2026
    Regular price
    1,70€  (3,40€ / kg)
    Sale price
    1,70€
    Regular price
    (3,40€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Kagia - Ammonia - 28g
    Kagia - Ammonia - 28g
    Exp. date: 31-12-2031
    Regular price
    1,00€  (35,71€ / kg)
    Sale price
    1,00€
    Regular price
    (35,71€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Giotis - Creme Patisserie Chocolate - 200g
    Giotis - Creme Patisserie Chocolate - 200g
    Regular price
    4,15€  (20,75€ / kg)
    Sale price
    4,15€
    Regular price
    (20,75€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Olympos - Glucose Syrup (Glykozi) - 400g
    Olympos - Glucose Syrup (Glykozi) - 400g
    Exp. date: 28-03-2028
    Regular price
    2,51€  (6,28€ / kg)
    Sale price
    2,51€
    Regular price
    (6,28€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Giotis - Crème - 250g
    Giotis - Crème - 250g
    Regular price
    3,00€  (12,00€ / kg)
    Sale price
    3,00€
    Regular price
    (12,00€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
  • Giotis - Strawberry Syrup - 350g
    Giotis - Strawberry Syrup - 350g
    Regular price
    3,95€  (11,29€ / kg)
    Sale price
    3,95€
    Regular price
    (11,29€ / kg)
    Unit price
    per 
    Out of Stock
🔝 Back to Top

Shop Online Greek Products in the Netherlands

Bakaliko does not only offer the most popular and beloved Greek products, but it also gives you the opportunity to create them on your own, presenting to you this collection of all the basic baking goods to be found in any Greek supermarket. Whole wheat, corn and all purpose flour, Farina Giotis self-rising flour, creme patisserie in many flavors, semolina to cook your own traditional Greek halva, pastry sheets for home-made pies and many other ingredients that will play with your imagination.


Bakaliko offers a variety of products at competitive prices, and its products are delivered to the main cities in the Netherlands (Amsterdam, Hague, Rotterdam, Leiden, Eindhoven, Utrecht, Delft, Dordrecht, Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem, Apeldoorn, Zwolle, etc.). At our online Greek food shop, you can find a wide selection of traditional Greek food. As well as our own fleet of Bakaliko refrigerated trucks, we also work with a variety of trusted partners to deliver Greek products. Our mission is to provide the best customer service available in the market today along with the highest quality Greek products.