Collection: Halva & Tahini
-
Olympos - Halva Cocoa - 250g
Exp. date: 28-06-2027- Regular price
- 3,55€  (14,20€ / kg)
- Sale price
- 3,55€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(14,20€ / kg)Out of Stock -
Olympos - Tahini Orange - 300g
Exp. date: 28-09-2027- Regular price
- 4,25€  (14,17€ / kg)
- Sale price
- 4,25€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(14,17€ / kg)Out of Stock -
Olympos - Halva Vanilla - 250g
Exp. date: 28-12-2027- Regular price
- 3,45€  (13,80€ / kg)
- Sale price
- 3,45€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(13,80€ / kg)Out of Stock -
Olympos - Tahini with Carob - 280g
Exp. date: 29-09-2027- Regular price
- 4,00€  (14,29€ / kg)
- Sale price
- 4,00€
- Regular price
-
- Unit price
- per
(14,29€ / kg)Out of Stock
Shop Online Greek Products in the Netherlands
Tahini and halva are two traditional products strongly related to each other, which are really common in the Greek diet. Tahini is solely composed of 100% roasted ground sesame seeds, whereas halva contains 50% tahini mixed with oil, sugar and herbs or spices that add the desirable flavor. They are popular for their nutritious value and their surprising benefits. One single tablespoon of tahini is full of energy, healthy fats, minerals and vitamins. It has anti-inflammatory properties and helps your liver and kidney to work properly.
Bakaliko offers a variety of products at competitive prices, and its products are delivered to the main cities in the Netherlands (Amsterdam, Hague, Rotterdam, Leiden, Eindhoven, Utrecht, Delft, Dordrecht, Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem, Apeldoorn, Zwolle, etc.). At our online Greek food shop, you can find a wide selection of traditional Greek food. As well as our own fleet of Bakaliko refrigerated trucks, we also work with a variety of trusted partners to deliver Greek products. Our mission is to provide the best customer service available in the market today along with the highest quality Greek products.
Skip to content